Zapoznanie z literą e, E na podstawie opowiadania „List Eli” - Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich - zajęcia koleżeńskie. Temat zajęcia: Zapoznanie z literą e, E na podstawie opowiadania „List Eli”. Cele ogólne: poznanie obrazu graficznego litery e: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej, zapoznanie z listem Eli. Cele
Deszczowa muzyka - scenariusz zajęć z obszaru edukacji muzycznej dla 6-latków "Wyprawa do Królestwa Pani Zimy" scenariusz zajęć w grupie 6-latków „Grzybobranie - borowiki i muchomory” - scenariusz zajęcia z zakresu przyrody
Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego Kraków : "Impuls", 2015. – S. 203-215 Sygn. 105415 STANIEK Marzena : Konspekty zajęć rytmiczno-muzycznych dla grupy 3-4-latków na cały rok szkolny . Cz. 1. – Kraków : "Impuls", 2007 Sygn. 103116 STANIEK Marzena : Konspekty zajęć rytmiczno-muzycznych dla grupy 5-6-latków na cały rok szkolny
Scenariusz zajęć z dziećmi prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach Temat zajęć: POLSKA – MOJA OJCZYZNA Termin: 26.10.2017 Grupa: I – Wesołe Kaczorki i IV - Misiaki Wiek dzieci: 5 i 6 - latki Miejsce: sala przedszkolna grupy Misiaków Osoba prowadząca/e: Anna Dyniak, Magdalena Chołys, Kinga Nowicka, Monika Witusik Cel ogólny
Przebieg zajęć. 1. Powitanie piosenką „Hej, witam was”. Hej witam was - chłopcy i dziewczynki. Hej witam was, zróbcie śmieszne minki. Hej witam was, dzisiaj będzie dobry dzień. Hej witam was- bawmy razem się. 2. Rozwiązanie zagadki wprowadzającej do tematu.
penggunaan listrik berikut ini yang dapat membahayakan keselamatan adalah. Konspekt zajęć w przedszkolu dla pięciolatków Temat: Male radości i małe smutki. Cele: dzieci dowiadują się czym są emocje, dzieci potrafią je nazwać, rozpoznać i pokazać kształtowanie umiejętności radzenia sobie z uczuciami. Formy: Praca zbiorowa Metody: zabawy edukacyjne, pogadanka. Przebieg zajęć: Czynności organizacyjno – wprowadzające. Przywitanie prowadzącego z uczniami. Usadzenie przedszkolaków w kręgu. Nauczyciel rysuje na tablicy wielkie czerwone serce, może też pokazać przygotowane wcześniej i wycięte z papieru. Dzieci mają za zadanie podać skojarzenia związane z malunkiem. Prowadzący próbuje naprowadzić dzieci do ciągu skojarzeń związanych z sercem – miłością, uczuciami (np. Gdzie powstają uczucia? W sercu…) Krótka pogadanka prowadzącego o uczuciach – czym są, jakie są najczęstsze. Prowadzący wymienia 5 podstawowych uczuć: radość, złość, smutek, strach zdziwienie. Każdy z przedszkolaków ma za zadanie narysować na kartce buźkę przedstawiającą wybraną emocję. Dzieci nie pokazują kolegom rysunków, następnie kilkoro wybranych przedszkolaków próbuje naśladować mimiką uczucie, które narysowali. Pozostali zgadują. Rozmowa prowadzącego z dziećmi: kiedy jesteś radosny? Kiedy jesteś smutny? Co można zrobić, aby zniknęły smutki? Nauczyciel czyta dzieciom bajkę terapeutyczną, pt. „Na wiejskim podwórku (załącznik). Prowadzący ustawia dzieci w pociąg. Następnie nauczyciel zapowiada im, że wybiorą się w podróż do tajemniczego kraju. Na każdej stacji panuje inny nastrój – np. w krainie złości ludzie chodzą obrażeni, źli, zagniewani, tupią nogami. Na koniec podróży pociąg wraca do sali, a dzieci opowiadają, w której krainie podobało im się najbardziej. Mimiczna gra podsumowująca zajęcia; Prowadzący czyta zdania, a dzieci mają za zadanie zrobić odpowiednią minę do odczytywanego tekstu, np.: Ala dostała prezent od mamy; Karolina zgubiła klucze. Podziękowanie za zajęcia. Załącznik 1. Bajka „Na wiejskim podwórku” autor Tatiana Jankiewicz Za górami, za lasami, wśród złotych pól i zielonych traw, na pięknej polanie otoczonej dębami znajdowała się wioska, a na jej skraju małe podwórko, na którym mieszkały zwierzęta. Wśród mieszkańców były czarno-białe krówki, różowe świnki, brodate kózki, żółte kaczuszki, kurki, indyki i milutkie króliki. Życie tam płynęło spokojnie, a zwierzątka żyły w wielkiej przyjaźni. Całe dnie spędzały na zabawach, figlach i psotach. Były dla siebie miłe, dobre i uczynne, często mówiły proszę, przepraszam, dziękuję. Wszystkie zwierzęta bardzo się lubiły i pomagały sobie w trudnych chwilach. Zwierzątka dbały o swój wiejski ogródek, w którym rosły piękne, kolorowe kwiaty. Codziennie troszczyły się o nie, podlewały je, a one odwdzięczały się kolorami, jak tęcza i cudownym zapachem. I tak mijał dzień za dniem, miesiąc za miesiącem… Pewnego dnia stało się coś strasznego. Na wiejskie podwórko wkradła się ZŁOŚĆ. Niespostrzeżenie zapanowała nad każdym mieszkańcem podwórka. Szeptała zwierzątkom niemiłe słówka, namawiała do kłótni. Od tego czasu na podwórku zapanował bałagan i hałas. Zwierzęta kłóciły się ze sobą – świnki wyzywały kózki, kaczki wyzywały kurki, a koniki podstawiały kopytka owieczkom i rżały ze śmiechu, gdy te przewracały się. Nie myślały o tym, że komuś może stać się krzywda. Zapominały o magicznych słowach. Nie potrafiły już bawić się razem, krzyczały na siebie, hałasowały i przestały uśmiechać się do siebie. Były dla siebie niemiłe, co bardzo cieszyło ZŁOŚĆ. Zwierzątka zapomniały również o swoim ogrodzie, o kwiatkach, pięknych jak tęcza, które powoli stawały się coraz brzydsze i już tak nie pachniały. Wieść o hałaśliwym i skłóconym podwórku rozniosła się po całym świecie i dotarła do dobrej, wiosennej wróżki, która postanowiła pomóc zwaśnionym zwierzętom. Zasmuciła się bardzo ujrzawszy ogródek pełen zwiędniętych kwiatów oraz wykrzywione od złości miny zwierzątek. Czarodziejka prosiła zwierzęta, by zmieniły swoje postępowanie, prosiła ZŁOŚĆ, by ta opuściła wiejskie podwórko i odeszła daleko ,daleko…ale ani zwierzątka, ani ZŁOŚĆ nie słuchały jej. Wtedy wróżka podarowała zwierzętom magiczne pudełko i poprosiła, by złapały w nie ZŁOŚĆ. Zwierzątka bardzo ucieszyły się z prezentu ,ponieważ były już bardzo zmęczone ciągłymi kłótniami. Gdy ZŁOŚĆ spała, złapały ją i włożyły do pudełka. W pudełku Złość zamieniła się w coś miłego i przyjemnego, w coś, co pozwoliło zwierzętom zrozumieć, że o wiele przyjemniejsze jest życie w zgodzie, gdzie nie ma hałasu, kłótni i gdzie panuje przyjaźń… Na wiejskim podwórku znowu zapanował ład i porządek…
Temat: Smacznie i zdrowo. Cel główny: Zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania. Uświadomienie wpływu odżywiania na nasze samopoczucie. Cele operacyjne – dziecko: odgaduje zagadki; rozpoznaje warzywa i owoce; opisuje warzywa i owoce pod względem ich budowy, koloru, kształtu, zapachu; segreguje produkty żywnościowe na zdrowe i niezdrowe; uczestniczy w zabawach ruchowych zgodnie z ich zasadami; współpracuje w grupie; przygotowuje zdrowy deser. Metody: praktycznego działania, słowna, pedagogiki zabawy. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa. Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające produkty żywnościowe, produkty żywnościowe, zagadki, miseczki, łyżeczki, nożyki, ściereczki, deseczki, produkty potrzebne do przygotowania zdrowego deseru, owoce, warzywa, duży arkusz papieru, klej. I. Faza początkowa: „O co chodzi?” – dzieci odgadują zagadki czytane przez nauczyciela. Po odgadnięciu dziecko przypina na tablicy obrazek przedstawiający hasło, o którym była mowa w zagadce. Po odgadnięciu wszystkich haseł dzieci oglądają przyczepione na tablicy obrazki i próbują zgadnąć, o czym będzie mowa na zajęciach. Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza to pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy. Kto z was owoc smaczny i soczysty zna, w którego nazwie na początku znajduje się słówko „ja”. Choć dziurek w nim sporo, łatać ich nie trzeba. Zjem go z apetytem razem z kromką chleba. Ten biały napój daje ci zdrowie. Nie możesz zgadnąć? Kotek ci powie. II. Faza realizacji: „Warzywa i owoce” – grupowanie warzyw i owoców. Określanie ich kształtu, barwy, zapachu, wyglądu. „Robimy zakupy” – dzieci podzielone są na grupy. Zadaniem jednej jest wybranie ze sklepu zdrowych produktów żywnościowych, a drugiej niezdrowych produktów żywnościowych. Następnie dzieci uzasadniają swój wybór. Rozmowa na temat wpływu pokarmów, które spożywamy na nasze samopoczucie. Oglądanie piramidy zdrowego odżywiania. „Nasze samopoczucie” – zabawa ruchowa z elementami technik dramowych. Dzieci stoją w rozsypce. Nauczyciel prosi, aby najpierw pokazały, jak zachowują się, gdy czują się dobrze i zdrowo. Następnie dzieci mają pokazać, jak czują się, gdy są chorzy, coś je boli, nie czują się dobrze. „Jadłospis” – układanie zdrowego jadłospisu. Spośród różnych obrazków przedstawiających produkty żywnościowe dzieci wybierają zdrowe, z których można przygotować zdrowe śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. „Sałatka owocowa” – zabawa ruchowa. Dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach. Nauczyciel zamienia kolejno dzieci w owoce. Następnie podaję nazwę owocu. Wówczas wywołane dzieci zamieniają się miejscami, a nauczyciel siada na pierwszym wolnym krześle. Dziecko, dla którego zabrakło krzesła podaje hasło do kolejnej zmiany. Na hasło sałatka owocowa wszyscy zamieniają się miejscami. III. Faza końcowa: „Zdrowy deser” – wykonanie zdrowego deseru.
Zbliżający się Dzień Babci i Dziadka to znakomity pretekst do poruszenia tematyki związanej z pokrewieństwem i relacjami w rodzinie. Aby ułatwić wprowadzenie przedszkolaków w świat zawiłości rodzinnych proponuje swój zeszłoroczny konspekt. Przeznaczony jest on co prawda dla starszaków, ale i w młodszych grupach można go przeprowadzić, oczywiście odpowiednio usuwając z niego zbyt trudne treści. Ponadto, znajdziecie tutaj pomysł na prezent dla dziadków oraz różne materiały z Internetu, pomocne przy omawianiu tematu rodziny :) 1. „Kim jestem?” słuchanie wiersza T. Fiutowskiej: Rozwijanie umiejętności uświadamiania związków w rodzinie. Dziecko określa członków rodziny i nazywa relacje między nimi Dla mamy jestem synem, dla taty też. Dla Ciebie jestem bratem - to dobrze wiesz. Dla prababci jestem prawnukiem. Dla babci i dziadka wnukiem bez „pra”. Kim jestem dla innych? Ha! Dla Tomka jesteś kolega. On dla Ciebie też. Dlaczego? Nie mówi przecież do mnie kolego. No wiesz? Dla pani w przedszkolu jesteś starszym zuchem... dobrze, że już dla nikogo nie jesteś... maluchem. 2. Moja rodzina: utrwalenie pojęć związanych z nazwami członków rodziny na podstawie wiersza. MAMA, TATA, BABCIA, DZIADEK, SYN, CÓRKA, WNUCZEK, WNUCZKA - Dopasowywanie napisów do ilustracji przedstawiających członków rodziny. 3. Poznajcie moją rodzinę swobodne wypowiedzi dzieci na temat najbliższych. N kieruje rozmową z dziećmi na temat ich rodzin. Zadaje pytania, np.: -kto należy do Waszej rodziny? -czym zajmują się rodzice? -co robi rodzeństwo? 4. „Ukłony dla Babci i Dziadka”- zabawa ruchowa Dz. poruszają się po sali w rytm muzyki. Podczas przerwy w muzyce wykonują ukłon. 5. Drzewo genealogiczne- prezentacja sylwety Zapoznanie z pojęciem drzewo genealogiczne. Dziecko rozumie pojęcie drzewo genealogiczne i porządkuje chronologicznie członków rodziny: od dziadków do rodzeństwa. Drzewo genealogiczne- inaczej drzewo rodowe, jest graficznym przedstawieniem rozwoju rodowego określonego gatunku (tym wypadku rodziny) w postaci pnia. Od pnia rozchodzą się poszczególne odgałęzienia, linie rozwojowe. Na pniu i gałęziach drzewa umieszcza się imiona, nazwiska, a także wizerunki osób należących do tego samego rodu. - Umieszczanie „zdjęć” członków rodziny na sylwecie drzewa. 6. „Babcia z dziadkiem”- zabawa ruchowa Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Na hasło Babcia z dziadkiem tworzą pary (chłopiec z dziewczynką) i podskakują w kółku (za każdym razem tworzą inne pary). 7. „Drzewo genealogiczne”- karta pracy 8. Kim jest moja mama? Kim jest mój tata? zagadki tematyczne-ćwiczenia dramowe. Chętne dziecko prezentuje za pomocą mimiki, gestów, dźwięków, charakterystyczne czynności dla zawodu swojej mamy lub taty. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć nazwę przedstawianego zawodu. 9. „Babcia i dziadek”- origami z koła. Kształtowanie umiejętności twórczych, poprzez własnoręczne przygotowanie upominków dla najbliższych. Dziecko tworzy portrety dziadków przy wykorzystaniu techniki origami z koła -wykonuje czynności wymagające zaangażowania mięśni dłoni i końców palców. 10. „Śniadanie dla Babci i Dziadka” zabawa ruchowa z elementem równowagi Dz. stoją w dwóch szeregach naprzeciwko siebie: trzymają w rękach talerzyki z kącika dla lalek ( tace), na których mają po dużym klocku. Na sygnał- 1szereg idzie w kierunku 2 szeregu, przekazuje im talerzyki i zajmuje ich miejsca. Drugi szereg musi donieść talerzyki na miejsce 1 szeregu. Inne pomoce, które mogą się Wam przydać :)
Temat zajęcia: Jak mamy się chronić przed deszczem?Cele ogólne: - poznanie sposobów ochrony przed deszczem,- omówienie rodzajów ubrań przeciwdeszczowych,- zapoznanie z cechami jesiennej pogody,- zapoznanie z instrumentem muzycznym: keyboardem,- rozwijanie poczucia rytmu,- kształtowanie wrażliwości na charakter melodii: smutny, wesoły, - kształtowanie mowy dziecka poprzez sytuacje sprzyjające rozwojowi mowy,- rozwijanie sprawności operacyjne:- zna sposoby ochrony przed deszczem,- potrafi wymienić rodzaje ubrań przeciwdeszczowych i czym się charakteryzują,- wie, dlaczego musimy nosić odpowiednią odzież,- wymienia cechy jesiennej pogody: deszcz, wiatr, mgły, błoto, szary krajobraz,- zna instrument muzyczny: keyboard,- potrafi powiedzieć, o czym opowiada treść usłyszanej piosenki,- zna i potrafi naśladować odgłosy, które słychać, gdy pada deszcz,- potrafi rytmizować tekst piosenki,- rozwija impresję ruchową poprzez zabawy,- rozróżnia charakter melodii: smutny czy wesoły,- rozwija logiczne myślenie poprzez udzielanie odpowiedzi na stawiane słowna: wiersz, rozmowa, objaśnienia,- czynnościowa – praktycznego działania,- zadań stawianych do wykonania,- ,,dobrego startu”Formy pracy:- zespołowa,- indywidualnaŚrodki dydaktyczne:- płaszcz przeciwdeszczowy,- kalosze,- parasol,- wiersz Joanny Kulmowej ,,Kiedy pada”- sylwety: kurtek przeciwdeszczowych z kapturem, kaloszy, parasoli, długich spodni, krótkich spodenek, podkoszulki, klapek, domu, słońca i chmury z kroplami keyboard,- tekst z nutami do piosenki ,,Deszczyk”,- grzechotki,- krążki gimnastyczne,- szablony: parasol, chmura, kalosze, liść,- farby,- gąbki, - pędzelki, - pałeczki higienicznePrzebieg zajęć1. Nauczyciel w stroju przeciwdeszczowym recytuje wiersz J. Kulmowej ,,Kiedy pada”.2. Rozmowa na temat wiersza:• O czym była mowa w wierszu?• Jak mamy chronić się przed deszczem?• Dlaczego musimy nosić odpowiednią odzież?3. Omówienie rodzajów ubrań przeciwdeszczowych: płaszcz z kapturem, kalosze i ,,Zaczarowana szafa”: Segregowanie ubrań na deszcz i słoneczną ,,Wesoły i smutny obrazek” zabawa badawcza – duży obrazek na szarym papierze: ludzi, domu, chmury i kałuże zaznaczonych czarnym flamastrem. Problemy dla dzieci:• Co przedstawia obraz?• Jaki jest ten obrazek? (smutny)• Dlaczego jest smutny?• Co zrobić, aby obrazek był wesoły? – dzieci za pomocą kolorowych sylwet ubrań przeciwdeszczowych, kaloszy, domu i parasoli ozdabiają Zabawy paluszkowe: metoda ,,Dobrego startu”. Dzieci naśladują DESZCZ przy muzyce – wystukują palcami w powietrzu, na kolanach, na plecach Zapoznanie dzieci z instrumentem muzycznym keyboardem. 8. Słuchanie piosenki: ,,Deszczyk” w wykonaniu Rozmowa na temat treści i nastroju piosenki.• Próba określenia nastroju piosenki (smutna czy wesoła)• O czym opowiada tekst piosenki?• Jakie odgłosy słychać, gdy pada deszcz? (ćw. logopedyczne)10. Zabawa ruchowa: Spacer w czasie deszczu – wykorzystanie krążków gimnastycznych. Dzieci spacerują po dywanie podczas, gdy nauczyciel gra piosenkę ,,Deszczyk” i omijają kałuże (krążki). Kiedy nauczyciel przestaje grać i dzieci słyszą grzmoty podnoszą parasole (krążki) i chowają się pod nie, aby nie Ponowne zagranie piosenki przez nauczyciela z akompaniamentem dzieci na grzechotkach, poprzedzone rytmizowaniem tekstu (klaskanie w rytm wymawianych słów): Deszczyk pada kap, kap, kap,Jesień w sadach kap, kap, kap12. Ćwiczenia graficzne – podział dzieci na cztery grupy. Pierwsza grupa otrzymuje szablon parasola, druga chmury, trzecia kaloszy i czwarta jesiennego liścia. Przy użyciu farb, jedna grupa maluje szablon palcami, druga pędzelkami, trzecia gąbkami, a czwarta pałeczkami higienicznymi.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓWMiejsce: Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkola i Szkoła Podstawowa w BonikowieGrupa: 4,5 latkówData: mgr Paula NowaczykBlok tematyczny: „ Jesienna pogoda”Temat dnia: „Na deszczowe dni.”Cele główne:- rozwijanie percepcji słuchowej i koncentracji- rozwijanie mowy; poszerzanie słownictwa- rozwijanie percepcji wzrokowej- doskonalenie umiejętności liczenia- trenowanie orientacji w przestrzeni- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie Jesienią- dostrzeganie następstw czasowych (pór roku, dni tygodnia)- kształtowanie umiejętności ubioru adekwatnie do pogody- rozwijanie sprawności manualnej- przestrzeganie zasad ustalonych w grupieCele operacyjne- dziecko:- potrafi wyodrębnić pierwszą i ostatnią głoskę wybranych wyrazów- odgaduje zagadki- poszerza słownictwo- koncentruje się na zadaniach- przelicza elementy- orientuje się w przestrzeni - wycina płaszczyk i rysuje postać oraz brakujące elementy garderoby- potrafi określić jesienną pogodę- nazywa pory roku i dni tygodnia - przestrzega zasad panujących w grupie podczas zajęćMetody pracy:- pokazowa- słowna- czynnaFormy pracy:- zbiorowa jednolita- indywidualna jednolita- indywidualna zróżnicowanaŚrodki dydaktyczne:Karty pracy, papierowe kalosze, folia malarska, odtwarzacz CD, magnesy, ilustracje, napisy, nożyczki, kleje, zajęć:1. Wprowadzenie do zajęcia. Prośba do dzieci, aby pomyślały z czym kojarzą im się jesienne Deszczowe zagadki Katarzyna- Tomiak Zaremba:*Pada z ciemnej chmury, drzewa i kwiaty podlewa. Mały kapuśniaczek, a duży to ulewa. (deszcz)*Jesienią i wiosną na spacer je zakładamy, dzięki temu podczas deszczu suche stopy mamy. (kalosze)*Duży ogrodowy w lecie od słońca cię chroni, jesienią przeciwdeszczowy niesiesz w swojej dłoni. ( parasol)*Wędrują po niebie- białe te obłoczki. Z tych ciemnych deszcz pada- wprost na twoje loczki. (chmury)*Jasne żółte, mocno świeci na błękitnym niebie. Czasem chowa się za chmury i mruga do ciebie. (słońce)*Dużo jest ich na ulicy , kiedy deszczyk pada. Każde dziecko na spacerze chętnie do nich wpada. (kałuże)Pytania do dzieci:Podczas jakiej pory roku występuje dużo deszczowych dni?Jaka pora roku jest teraz?Jaki mamy miesiąc?Jaki mamy dzień tygodnia?2. Działania na nazwach odgadniętych nazw na sylaby, liczenie sylab i zaznaczanie ilości sylab magnesami na tablicy, wyodrębnianie pierwszych i ostatnich głosek, liczenie liter w wyrazach, poszukiwania identycznych Zabawa na deszczowe dni- przebieganie pod folią – dzieci poruszają folią w rytm muzyki, kiedy muzyka cichnie, nauczyciel wypowiada jakąś cechę, dzięki której dzieci zamieniają się miejscami, przebiegając pod folią, np. zamieniają się tylko dziewczynki, zamieniają się ci, którzy mają na sobie coś w kolorze niebieskim, zamieniają się chłopcy, przebiegają te osoby, które lubią pić kakao Zabawa namiot – dzieci rytmicznie wachlują, licząc za pierwszym razem do pięciu, za drugim razem do 10. Kiedy folia opada, skupiają się bezpośrednio pod nią i siadają, trzymając brzeg Poszukiwania par kaloszy. Dzieci siedzą na obwodzie koła, nauczyciel rozkłada kalosze na dywanie i kolejno głoskuje imiona dzieci. Dziecko, którego imię zostanie przegłoskowane ma za zadanie odnaleźć parę Zabawa doskonaląca orientację w przestrzeni – dzieci znajdują się pod folią, trzymając jej brzegi; słuchają poleceń nauczycielki i równocześnie poruszają się w odpowiednim kierunku, np. w lewo, w prawo, do okna, itp. Zadaniem dzieci jest zachowanie ostrożności i nie rozdarcie folii,7. Zabawa uspokajająca – dzieci kładą się na podłodze, na plecach i nakrywają się folią, jak kocem (całe ciało poza głową). Nauczycielka prosi, aby zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że leżą w swoim domu, w swoim łóżku, gdzie jest im ciepło i Praca plastyczna pod tytułem „Jesienny ubiór”. Zadaniem dzieci jest wycięcie z kolorowego papieru wzoru płaszczyka, naklejenie go na kartkę, dorysowanie siebie i pozostałych elementów garderoby. 9. Podsumowanie zajęć.
scenariusz zajęć o deszczu dla 5 latków